poniedziałek, 11 listopada 2013

Anselmann Regent.


Na dzisiejszy wieczór sierotka Marysia wylosowała wino z niemieckiego Palatynatu - Anselmann Regent 2011. Rodzina Anselmann zajmuje się winami od ponad 400 lat, w ich posiadaniu jest 120 hektarów upraw, z czego na odmianę regent przypada jedynie ułamek procenta tej powierzchni. Regent jest stosunkowo młodą odmianą, dość plenną, o sporej odporności na choroby atakujące winorośl oraz niskie temperatury. Ten ostatni czynnik sprawia, że odmiana ta jest chętnie uprawiana również w Polsce. Natknąłem się na informację, że bez problemu dojrzewa nawet na stosunkowo chłodnym Podlasiu, zwanym często polskim biegunem zimna.

I co my mamy w tej butelce? Wino ma bardzo ciemną, ale klarowną barwę z pogranicza czerwieni i fioletu. Można w nim wyczuć ciemne owoce, z pierwszoplanową rolą przydzieloną jagodom. Im mniej wina w kieliszku, tym więcej w nosie aromatów toffi i ogólnie słodkich zapachów. Taniny przypominają te herbaciane, lekko gorzkie w końcówce.

To bodaj pierwsze wino z tej odmiany, jakie miałem okazję pić. Wydaje się dość ciekawe, choć brakuje mi skali porównawczej, nie wiem do czego mógłbym je odnieść. Chętnie spróbuję jakieś polskie wino zrobione z tej odmiany. Piliście? Możecie coś polecić?

Wino kupiłem w zestawie win z oferty Domu Wina. 
__________________________________________________________
Anselmann Regent 2011
Pfalz
Alkohol: 13, 5%
Więcej informacji: www.winegut-anselmann.de
__________________________________________________________


4 komentarze:

 1. Anselmann to mój ulubiony producent czerwonych win niemieckich. Godne uwagi jest także St. Laurent i beczkowany 12 miesięcy Dornfelder (nigdy bym nie powiedział, że to niemieckie wino).

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za komentarz. St. Laurent i Spatburgunder czekają na swoją kolej. Wcześniej piłem Rieslinga i zapamiętałem go, jako bardzo dobre wino. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wzbudził Pan moje zainteresowanie regentem, szczególnie, że wybieram się na EnoExpo i mam zamiar ustrzelić tam jakąś polską butelke - być może będzie to regent.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Liczę zatem na notatkę z degustacji. Pozdrawiam. MB

  OdpowiedzUsuń