sobota, 18 maja 2013

Flavours of Portugal.

Rozleniwiłem się trochę jeśli chodzi o pisanie na blogu, co pewnie dało się zauważyć. Oczywiście, jeśli ktoś tu zagląda :) Praca skutecznie odciąga mnie od pisania (blogowanie to moje hobby, nie źródło utrzymania), grafik został rozpisany tak, że w zasadzie trudno wpasować się na winiarskie imprezy, a tych przecież niemało jest/było/będzie w maju. Pod tym względem miesiąc się już dla mnie zakończył. Miałem w planie dwa spotkaniu, oba już się odbyły, dziś relacja z pierwszego z nich.

14 maja w Hotelu InterContinental w Warszawie miałem okazję uczestniczyć w konferencji prasowej dotyczącej promocji Portugalii - jej walorów biznesowych, turystycznych, kulinarnych i, oczywiście, winnych. Akcja nosi nazwę "Flavours of Portugal", będzie trwała tydzień, a na zainteresowanych będą czekały atrakcje we wspomnianym wyżej hotelu, a konkretnie w restauracji DownTown. Dla mnie najciekawszą częścią konferencji była ta poświęcona winom, choć próbka portugalskich kulinariów zaprezentowana po części oficjalnej momentalnie wzbudziła we mnie chęć odwiedzenia tego małego, ale jakże intrygującego państwa.


Od 20 do 25 maja, czyli od poniedziałku do piątku, w godzinach 18:00-23:30, będzie można spróbować (po uprzedniej rejestracji mailowej downtown@ihg.com) regionalnych specjałów i win, przy czym każde z pięciu spotkań będzie promowało inne regiony Portugalii:

20 maja - Madera i Azory
21 maja - Tras-os-Montes i Minho
22 maja - Beiras i Douro
23 maja - Estramadura i Ribatejo
24 maja - Alentejo i Algavre

Każdego dnia, ok. godz. 20:15 rozpocznie się kolacja składająca się z dań kuchni portugalskiej, jednak obecność na niej będzie kosztowała uczestnika 160 zł.

Szczegółowy program atrakcji znajdziecie tu.

Ja, niestety, nie będę mógł skorzystać z tej niecodziennej (choć corocznej) okazji, w tym terminie mam inne plany, ale zachęcam czytelników do wzięcia udziału (przynajmniej w części otwartej) w imprezie. Wina portugalskie w opinii znawców charakteryzują się obecnie najlepszą relacją jakości do ceny. Grzechem byłoby ich nie spróbować. A kuchnia portugalska jest po prostu cudowna. Bawcie się dobrze!

2 komentarze:

  1. Zobacz proszę, jakie portugalskie smakołyki ominęły Ciebie podczas wspomnianego tygodnia Flavours of Portugali ... http://luzomania.blog.pl/kulinarna-luzomania/portugalskie-co-nieco-w-samym-srodku-warszawy/

    OdpowiedzUsuń
  2. Ogromnie żałuję, że nie mogłem uczestniczyć w imprezie. Może przyszły rok będzie łaskawszy. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń