niedziela, 24 listopada 2019

Historyczne roczniki Bordeaux.


Rzadko ostatnio wychodzę na winne spotkania, chwile wolnego czasu staram się spędzać na spacerach prowadzących mnie raczej w stronę lasu, niż po ścieżkach Dionizosa. Nie zdziczałem jednak do końca i udałem się do siedziby Winicjatywy, gdzie Wojciech Bońkowski w ramach Szkoły Wina Winicjatywy zaprezentował baterię butelek z Bordeaux.


Wina zestawione zostały według klucza najlepszych roczników ostatnich lat, do przetestowania mieliśmy 12 butelek, przy czym pierwsza z nich zawierała w sobie wino białe, pozostałe zaś to wina czerwone.

Poniżej ich pełna lista:

Château Couhins Pessac-Leognan Blanc 2010
Château du Glana Saint-Julien Cru Bourgeois 2016
Château Grand Puy-Ducasse Pauillac 5ème Grand Cru Classé 2015
Château Brane Cantenac Margaux 2ème Grand Cru Classé 2010
Château Sociando-Mallet Haut-Médoc 2009
Château Chasse-Spleen Moulis Grand Cru Exceptionnel 2005
Château Montrose Saint-Estèphe 2ème Grand Cru Classé 2000
Château Lafon-Rochet Saint-Estèphe 4ème Grand Cru Classé 1996
Château Gruaud-Larose Saint-Julien 2ème Grand Cru Classé 1990
Château Léoville–Las Cases Saint-Julien 2ème Grand Cru Classé 1989
Château Sociando-Mallet Haut-Médoc 1985
Château Branaire-Ducru Saint-Julien 4ème Grand Cru Classé 1982

A tak prezentowały się na zdjęciach:Na tę degustację wybrałem się z kilku powodów. Po pierwsze chciałem zmierzyć się z legendą Bordeaux. Dla mnie są to wina w jakiś sposób magiczne, ale właśnie za sprawą legendy, niż moich osobistych doświadczeń. Piłem wina z tego regionu Francji, ale rzadko kiedy były to wina z górnej półki, te potrafią kosztować naprawdę sporo. I to właśnie drugi powód mojej obecności na spotkaniu - możliwość spróbowania win o uznanym rodowodzie i przekonanie się, czy warte są swoich cen. Trzeci powód chyba był najważniejszy - próba odpowiedzenia sobie na pytanie, czy warto czekać tak długo na otwarcie butelki, wszak najstarsza z nich miała niemal 40 lat, wino powstało, gdy miałem 9 lat, czyli tyle, ile obecnie ma mój syn. 

Czas zatem na moje przemyślenia i wnioski. 

 1. Lubię wina z Bordeaux i je szanuję. Wina z bordoskich apelacji otwieram z większą atencją niż inne, ale mam też wobec nich większe oczekiwania. Zwykle trafiam na wina dobre, choć najczęściej wypijam je w poczuciu, że za wydane na nie pieniądze mogę kupić naprawdę świetne wina z innych krajów Starej Europy. Mimo tego pozornego zawodu nadal łatwiej przychodzi mi wydać 50 euro na Bordeaux, niż 25 euro na wina z innych regionów świata. Zagmatwane? No może trochę.
 2. Po degustacji starsze roczniki uważam za ciekawostkę, fajnie jest spróbować win, które są kamieniami milowymi będącymi odnośnikami do mojego własnego życia. Za każdym razem otwierając starszą butelkę staram się przypomnieć, co działo się w moim świecie z tamtych lat. Dobry powód do odświeżenia wspomnień, przejrzenia kilku starych fotografii. Jednak z ręką na sercu przyznaję, że w tej chwili więcej przyjemności daje mi picie win młodszych, co najwyżej kilkuletnich. 
 3. Czy warto czekać? Na to pytanie łatwiej jest odpowiedzieć, jeśli ma się do dyspozycji ogromne pieniądze i możliwość kupienia kilku skrzynek wina, tak by móc otworzyć co dwa lata butelkę z danego rocznika. Pomnóżmy to razy liczbę interesujących nas producentów i pomyślmy, że takie zakupy trzeba robić co rok. Nie wiem, czy wygrana w Lotto wystarczy… Jeśli więc nie mamy takich pieniędzy, to problem z głowy.
Zaraz po przyjściu z degustacji nie mogłem oprzeć się pokusie i otworzyłem jedną z butelek Bordeaux, jakie ostały się w mojej coraz skromniejszej kolekcji - Château Phélan Ségur 2009 z apelacji Saint-Estèphe.


Wypiłem ze smakiem, uważam, że było dobre, ale w najmniejszym nawet stopniu nie wpłynęło ono na ww. wnioski dotyczące Bordeaux. Niestety. Ale jeszcze jedną butelkę z chęcią bym wypił.

2 komentarze:

 1. Zawsze lubię poczytać co ludzie piszą o Bordeaux ;-)
  rozumiem że tymi starszymi winami byłeś lekko rozczarowany? Mnie czasami tez się zdarzają takie przypadki, że zastanawiam się czy jest sens czekać aby wino osiągnęło wiek np 20 lat. Niestetety tutaj to jest tak 50/50 albo spotka cie zawód, w sensie że wino owszem znakomite ale chyba mogło być lepsze wiele lat wcześniej, albo trafiasz na tak wspaniale dojrzałe wino, że decydujesz sie czekać z otwarciem innych butelek kolejne lata, licząc na podobne przeżycia. Z rocznika 2009 otwierałem na razie tylko jakieś "mniejsze" Bordeaux w stylu La Prade, Fontenil czy Ormz de Pez i moim zdaniem wszystkie były niegotowe, to znaczy zamknięte, monolityczne, jeszcze pozbawione niuansów i pierwotne. Przed otworzeniem jakiegoś Bordeaux warto sprawdzić oceny ludzi na www.cellartracker.com. Właśnie zamieszczane tam oceny powstrzymują mnie w wielu wypadkach od otwarcia jakiegoś Bordeaux bo ludzie piszą że ma cały czas potencjał do dalszego dojrzewania.
  Dojrzewanie win to trudny temat, wczoraj otworzyłem do obiadu kalifornijski cabernet od Louisa Martini z wielkiego rocznika 2013, myślałem że wino kalifornijskie po 6 latach, produkowane w bardziej przystępnym stylu będzie gotowe. A gdzie tam. Monolityczne, taniczne, zamknięte i pewnie wymaga co najmniej kolejnych 5 lat dojrzewania. A to w końcu wino przynajmniej teoretycznie przeznaczone do w miarę szybkiej konsumpcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Lekkie rozczarowanie rzeczywiście może było, bo choć zdroworozsądkowo nie nastawiałem się na wiele, to jednak jakieś oczekiwania miałem. W każdym razie odkąd przestałem wino traktować nazbyt poważnie to i rozczarowań jakby mniej. Za to w portfelu kasy więcej zostaje :) Pozdrawiam.

   Usuń