sobota, 16 września 2017

Andrea Oberto, Barolo, 2009


Wypiłem już parę win w swoim życiu, jedne były lepsze, inne trochę gorsze, o jednych chciało się powiedzieć kilka słów, inne można było spokojnie przemilczeć. I raz na jakich czas pojawiają się wina, o których powinno się coś powiedzieć, trochę je chwalić, a może nawet i wychwalać pod niebiosa, ale obcowanie z nim jest tak wielką przyjemnością, że szkoda czasu na przelewanie tych emocji na papier (e-papier). Zwłaszcza, że to nie jest takie łatwe. No niby można powiedzieć coś o solidnych, ale wypolerowanych taninach, można wspomnieć banalnie o wyrazistym owocu, którego nie trzeba nazywać, można coś bąknąć o idealnej kwasowej strukturze, czy solidnym alkoholu, który w ogóle nie daje o sobie znać. Tyle, że to po prostu w żaden sposób nie odda radości z picia takiego wina.

W tym wypadku jest to Barolo, ale jestem przekonany, że takie wina można znaleźć w każdej innej apelacji. Bo pewnie nie tylko o samo wino chodzi, ale też o okoliczności, w których się je piło. Także o towarzystwo (lub jego brak), nastrój, poziom zmęczenia organizmu, czy samego mózgu. Końcowe wrażenie to suma tych czynników, często niepowtarzalnych, więc tym bardziej nie ma co się rozpisywać na temat tego (lub innego) wina. 

To ja sobie jeszcze trochę pomilczę nad kieliszkiem. Tak szybko się kończy...


-----------------------------------------------------
Andrea Oberto, Barolo, 2009
apelacja: Barolo DOCG, La Morra, Włochy
odmiana: 100% nebbiolo
alk.: 14,5%
-----------------------------------------------------

5 komentarzy:

 1. Dostępne u kogoś w kraju, w tym roczniku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Ja swoją butelkę kupiłem w 2013 roku od importera, którego nie ma już na rynku.

   Usuń
  2. Nie ma problemu. U jednego z importerów jest dostępny rocznik 2012. Niestety jest nico niżej oceniany od 2009.

   Usuń
 2. Drank 1 glass more than 30 minutes. Had this with our last two courses of our tasting menu from a container that had been open for around 5 hours, and Coursework Help it was demonstrating great. Splendid red organic products, kirsch, anise and zest blend. The sense of taste is medium bodied, mineral, dark raspberry compote, anise, fine inviting tannins and a medium wrap up. Drinking great now.

  OdpowiedzUsuń
 3. The ordinarily pale shade of this fine single vineyard Barolo is misleading in that the intriguing cherry and gamey scent of the Nebbiolo grape prompts an exquisitely fruited wine shot however with smoky notes, sweet cherries and Animated Videos For Business
  the appetizing lavishness of sun-dried tomato, at the same time with a strong succulence and delightfully characterized, consistent artfulness.

  OdpowiedzUsuń