czwartek, 12 lutego 2015

Mariana Tinto, 2011.

Mało ostatnio piłem win portugalskich, wyjątkiem było Porto, i trochę zatęskniłem za nimi. Zwykle pijam Portugalię popularną i tanią, złośliwi powiedzą "dyskontową" i po części może to być prawda. Biedronka stara się jak może i czuję, że wkrótce zawita do mnie nowy zestaw win (prezentacja już dziś), ale niedrogą Portugalię (do trzech dych) kupowałem też i w Leclercu, i w Realu, a także w Winestory, jeśli mam wymienić sklepy znajdujące się w pobliżu mojego miejsca zamieszkania. Rzadko były to wina wywołujące wielkie emocje, ale jednak smaczne i można je było pić z nieukrywaną przyjemnością.


W wyżej wymienionej kategorii cenowej zmieściło się również wino Mariana, które otrzymałem ze sklepu Dobrewina.pl, choć poza promocją jest ono o 10 zł droższe. Wino pochodzi z regionu Alentejo, jest kupażem kilku odmian, co jest cechą charakterystyczną win produkowanych na tym obszarze. Pierwsze skrzypce gra aragonez (40%) czyli tempranillo, mniejsze udziały mają alicante bouschet (30%), trincadeira (20%) i cabernet sauvignon (10%). Czy powinniśmy te wartości zapamiętywać? Po co? Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy wiedzieć, że to owocowe, nieco pikantne, lekko taniczne wino dało mi mnóstwo przyjemności i doskonale poradziło sobie ze stekiem, którego przy okazji sobie przyrządziłem.

mboguszewski@instagram
Co prawda grillowane warzywa lepiej komponowały się z popularnym australijskim winem musującym, ale do wołowiny portugalski kupaż pasował jak ulał. 

----------------------------------------------
Herdade do Rocim Mariana 2011
Portugalia, VR Alentejano
odmiany: aragonez, alicante bouschet,
trincadeira, cabernet sauvignon
alk. 13,5%
cena: 39,90 zł (w promocji 29,90 zł)
----------------------------------------------

Wino do spróbowania dostałem od Grand Cru S.A. - właściciela sieci sklepów DobreWina.pl. Dziękuję 

2 komentarze:

 1. Z regionu Alentejo ale chyba nie z apelacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zwrócenie uwagi na nieprawidłowości. Naniosłem poprawki i następny kieliszek wypiję za Pana/Pani zdrowie :)
   Pozdrawiam!

   Usuń